דף הבית
מאמרים
פיצוי בגין איחור בטיסה

פיצוי בגין איחור בטיסה

משרדנו בעל ניסיון רב בייצוג נוסעים בהליכים משפטיים כנגד חברות תעופה לצורך קבלת פיצוי בגין איחור בטיסה

 

בית המשפט לתביעות קטנות בבאר שבע, חייב חברת תעופה לשלם לשלושה נוסעים פיצוי בגין איחור בטיסה בסך 11,420 ש"ח, בעקבות עיכוב בטיסה של מעל 13 שעות בטיסה מקישיניב לתל אביב, תשלום שכלל גם פיצויים לדוגמה בסך של 6,000 ש"ח בהם חויבה חברת התעופה, לאחר שנקבע כי היא לא סיפקה לנוסעים מזון ושתייה במהלך זמן המתנתם לטיסה כנדרש בחוק.

 

טענות הנוסעים

 

במסגרת כתב התביעה שהגישו שלושת הנוסעים נטען בין היתר, כי הם רכשו כרטיסים לטיסות של חברת התעופה המולדבית טנדרם אירו מלתל אביב לעיר קישינב בירת מולדובה וחזרה, בעוד שטיסתם חזרה שהייתה אמורה להמריא ביום 3.8.17 בשעה 6:20 בבוקר, המריאה בפועל רק בסמוך לשעה 20:00 ובאיחור של למעלה מ-13 שעות. לכן טענו כי הם זכאים לקבל פיצוי בגין איחור בטיסה על פי חוק שירותי תעופה (חוק טיבי), בגין עיכוב של למעלה מ-8 שעות.

 

עוד טענו הנוסעים, שההודעה על האיחור בטיסה נמסרה להם מחברת התעופה רק יום לפני טיסתם חזרה ארצה, בעוד שממועד מתן ההודעה ועד להמראת הטיסה בפועל חברת התעופה לא הציעה או סיפקה להם שירותי סיוע לפי חוק שירותי תעופה כגון: מזון, שתייה ושירותי תקשורת, ואף לא יידע אותם באשר לזכויותיהם, ולכן הם נאלצו לרכוש מכיסם מזון, שתייה ואירוח בדירה שכורה עד להמראת הטיסה בפועל, וכן נאלצו לשלם מאות שקלים עבור מונית משדה התעופה לביתם, מאחר והם נחתו בשדה התעופה בן גוריון בשעה מאוחרת בה כבר לא הייתה תחבורה ציבורית.

 

טענותיה של חברת התעופה

 

מנגד הכחישה חברת התעופה המולדבית את טענות הנוסעים וטענה בין היתר, כי הם לא זכאים לקבל פיצוי בגין איחור בטיסה מאחר והאיחור נגרם בשל נסיבות פתאומיות, משום שבמהלך בדיקות שבוצעו במטוס שהיה אמור להפעיל את הטיסה התגלה נזק בלהב של אחד המנועים שנגרם בשל פגיעת ציפור במטוס, ולכן היה מדובר בתקלה נדירה שהיא לא יכולתה הייתה לטענתה לצפות מראש.

 

עוד טענה חברת התעופה, כי היא הציעה לנוסעים טיסה חלופית עם חברת תעופה אחרת אך הם סירבו, ושהם לא היו זכאים לקבל שירותי סיוע מאחר וההודעה על דחיית הטיסה נמסרה להם יום לפני הטיסה, ומלבד זאת הם קיבלו את ההטבות שהיא נדרשה לספק להם.

 

בית המשפט חייב את חברת התעופה לשלם לנוסעים פיצוי בגין איחור בטיסה

 

הרשמת הבכירה מיטל חלפון-נזריאן מבית משפט ל- תביעות קטנות בבאר שבע דנה בטענות הצדדים והחליטה לקבל את תביעת הנוסעים, וחייבה את חברת התעופה לשלם להם סך של 9,870 ₪ בתוספת הוצאות משפט בסך של 1,550 ₪, תוך שקבעה כי עלה בידי הנוסעים להוכיח את תביעתם והתרשמה מכנות דבריהם, והאמינה להם שחברת התעופה לא הציעה להם כל פיצוי בגין איחור בטיסה ואף לא סיפקה להם שירותי סיוע כגון מזון ושתייה כנדרש.

 

עוד קבעה הרשמת בפסק הדין, כי חברת התעופה לא הוכיחה במקרה זה שהאיחור בטיסה נגרם בשל נסיבות מיוחדות שלא היו בשליטתה, ודחתה את טענתה כי האיחור נגרם בשל פגיעת ציפור, מאחר ובין היתר חברת התעופה לא המציאה חוות דעת מומחה או הביאה לדיון טכנאי או מנהל תחזוקה אשר יכלו לפרט על אופי התקלה, המאמצים שנקטה כדי לתקנה והזמן הנדרש לתיקונה, וכן "לא הוכיחה כי עשתה כל שביכולתה על מנת למנוע את ביטול הטיסה" כך ציין הרשמת בפסק הדין. לאור זאת, בית המשפט חייב את חברת התעופה לשלם לכל אחד משלושת הנוסעים פיצוי על איחור בטיסה ע"ס 1,290 ₪, ופיצויים לדוגמה בסך של 2,000 ₪ על כך שחברת התעופה לא סיפקה להם שירותי סיוע.

 

אין באמור לעיל בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית.

מעוניינים לקבל מידע נוסף?