רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים

רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים – מה הם הנושאים המרכזיים שמומלץ להסדיר מראש עם המנתח הפלסטי לפני הניתוח? איך ניתן לנסות ולמנוע מחלוקות עתידיות ביניכם לבין הרופא והמרפאה?

 

קיימים כיום בשוק הישראלי מגוון רחב של רופאים ומרפאות שאצלם ניתן לבצע סוגים שונים של ניתוחים פלסטיים, וכפועל יוצא מכך גם קיימים מקרים של רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים. שכן להבדיל מביצוע טיפול לרכב או שיפוצים לבית, הרי שניתוח פלסטי מבוצע בגופכם ולו עשויות להיות השפעות משמעותיות הן על בריאותכם והן על המראה החיצוני שלכם, ובמקרים מסוימים, אף עשוי להסב נזק, ועגמת נפש גדולה.

 

אז איך בכל זאת ניתן להבטיח שהניתוח הפלסטי שיבוצע לכם, אשר עלותו מסתכמת לרוב באלפי שקלים, יבוצע על-ידי הרופא המתאים ולשביעות רצונכם? ואיך ניתן לנסות ולמנוע מראש מחלוקות ביניכם לבין המרפאה והרופא במהלך או בסיום הטיפול?

 

כמובן שהדרך הטובה ביותר למציאת רופא היא דרך המלצה של מכר, אך אם אין לכם המלצה כזו, וגם אם נניח ויש לכם, עדין מומלץ בחום לסכם מראש ובכתב עם הרופא והמרפאה את הנושאים המרכזיים בנוגע לניתוח כאמצעי לתיאום ציפיות, ועל מנת להגביר את הסיכוי כי הניתוח יבוצע בהתאם להתחייבויותיהם.

 

זכרו שלהבדיל מניתוח רגיל שמבוצע בבית חולים, בו אין לכם ממש יכולת לדרוש מבית החולים או מהרופא להתחייב, הרי שכאן מדובר בגורמים פרטיים ובשוק תחרותי, במסגרתו יש לכם את היכולת והלגיטימציה לדרוש דברים מהמרפאה ומהרופא, על מנת להבטיח את הטוב ביותר עבורכם.

 

להלן מספר נושאים מרכזיים שאנו ממליצים להסדיר מראש לפני ניתוח פלסטי ועל מנת למנוע רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים

 

הסבר אישי ומקיף מהרופא 

מרבית הניתוחים הפלסטיים מבוצעים מתוך בחירה חופשית, ללא דחיפות בזמן, וללא צורך רפואי ממשי. בניתוחים מסוג זה, נקבע בפסיקה כי על הרופא חלה חובה מוגברת למסור מידע והסברים למטופלים (כך למשל נקבע, כי החתמת מטופל על טופס הסכמה דקות לפני כניסתו לניתוח אינה מקובלת).

 

על כן, בטרם קביעת תור לניתוח, חובה לקיים עם הרופא פגישה אישית, במסגרתה יש לקבל את כל הפרטים אודות הניתוח המתוכנן, כגון – מהלך הניתוח, סיבוכים וזיהומים אפשריים או צלקות, יתרונות וחסרונות של הניתוח, אילו תופעות לווי עשויות להיות לו, כמה זמן צפויה להיערך תקופת ההחלמה, ומהם סיכונים הכרוכים בביצוע הניתוח וסיכויי הצלחתו. בנוסף, רצוי לשאול האם ישנן אלטרנטיביות או טיפולים אחרים מלבד הניתוח (אל תספקו בפגישה עם נציג מכירות או בחתימה וקריאה על טופס, תדרשו להיפגש אישית עם הרופא).

 

כמובן שמלבד חובת הרופא למסור לכם את כל המידע בנוגע לניתוח, עליו לערוך לכם תשאול מפורט, במסגרתו עליו בין היתר, לבחון היטב את מצבכם הבריאותי ורגישויות, לערוך את הבדיקות הנדרשות לפני הניתוח, ולהסביר כיצד עתיד להיראות המקום בו הנכם צפויים לעשות את הניתוח (במרפאות מסוימות ניתן אף לבצע הדמיה המראה כיצד המקום יראה לאחר הניתוח).

 

זכרו כי מתן מידע מקיף הנו חובתו של הרופא על פי החוק, ולכן גם אם אתם נתקלים ברופא לא חברותי במיוחד, עדין מומלץ לא להתבייש ולשאול את כל השאלות הנדרשות, על מנת שיהיה בידכם את כל הנתונים כדי להחליט אם לבצע את הניתוח, והאם להפקיד בידיו של אותו רופא את גופכם.

 

רופא מתמחה בכירורגיה פלסטית המתמחה בניתוחים פלסטיים

 

בחלק מהפרסומים המתפרסמים מעת לעת על-ידי מרפאות ורופאים העוסקים בניתוחים פלסטיים, מוצגים הרופאים כ- "מומחים לרופאה אסתטית" או "מומחים בכירורגיה פלסטית", בעוד שבחלק מהמקרים הם אינם רשאים לעשות זאת, משום שהחוק אוסר על אדם להשתמש בתואר "מומחה", אלא אם הוכר ככזה על-ידי משרד הבריאות וביחס לתחום התמחות ספציפי שבו קיימת התמחות רפואית רשמית בישראל.

 

לכן, מומלץ בעת פגישתכם עם הרופא לבקש לראות אישור רשמי מטעם משרד הבריאות, המאשר כי הנו רופא מומחה בתחום הכירורגיה הפלסטית.
כמו כן, מומלץ להיכנס לאתר של משרד הבריאות (ניתן לרשום במנוע החיפוש "משרד הבריאות חיפוש רופאים) ושם לבדוק, בין היתר, את סוג מומחיותו של הרופא ובאיזו שנה קיבל את רישיונו.

 

רופא מנוסה עם המלצות על ניתוח פלסטי ספציפי

 

חשוב לבדוק בטרם הניתוח, האם הרופא הוא בעל מיומנות וניסיון בתחום של הניתוח הספציפי שאותו אתם עתידים לבצע אצלו, ולשאול אותו כמה ניתוחים מסוג זה הוא ביצע לאחרונה. כמו כן, רצוי לבקש ממנו לציין זאת בכתב על גבי טופס ההזמנה של הניתוח.
בנוסף, מומלץ לבקש מהרופא או ממרפאתו טלפונים של מטופלים שביצעו אצלו לאחרונה את הניתוח, על מנת לשמוע מהם את חוות דעת.

 

זכרו כי קיימים ניתוחים פלסטיים שעשויים להיות מורכבים, כגון ניתוח אף הכרוך לעיתים בשבירת עצמות אף, וסיבוך בו עלול לגרום לקשיי נשימה. לכן, נדרש מהמנתח להיות בעל ניסיון ומיומנות, שכן, ביצוע ניתוח על-ידי רופא שאינו מספיק מיומן, עשוי להשליך על ההליך כולו, החל מאי ביצוע הבדיקות הנדרשות, אי שקילת השיקולים הנדרשים, ותוצאות הניתוח.

 

זכות ביטול

 

על הרופא לתת לכם זמן סביר ממועד הפגישה לשקול האם ברצונכם לבצע את הניתוח או לא, והאם לבצעו אצל אותו רופא. לצורך כך, בתום הפגישה שתערכו עם הרופא בה יוסבר לכם על הניתוח, ביקשו לקבל לעיון בבית חומר אודות הניתוח בשפה מובנת לכם.

 

במידה ובמעמד הפגישה תתבקשו כבר לחתום על טופס הזמנה לביצוע הניתוח ולשלם מקדמה, ביקשו לציין מפורשות על גבי טופס זה, כי תהיה לכם זכות בתוך 14 ימים ממועד זה, לבקש לבטל את ההזמנה ולקבל החזר מלא על כספכם. כמובן, שעדיף להימנע מחתימה או תשלום לפני שהחלטתם בלב שלם על ביצוע הניתוח ועל זהות הרופא שיבצע לכם אותו.

 

הניתוח יבוצע על-ידי הרופא אישית

 

לעתים יכול להיווצר מצב שבו, הרופא שיערוך עמכם את הפגישה או מוצג במרפאה כרופא המרכזי, לא יהיה בפועל הרופא שיבצע לכם את הניתוח. לכן, על מנת להימנע ממצב זה, מומלץ לדרוש ולהבהיר מראש הן למרפאה והן לרופא עצמו, כי הנכם מבקשים שהניתוח יבוצע על-ידו אישית בלבד, ורצוי אף להוסיף עניין זה בכתב במסגרת טופס הזמנת הניתוח.

 

היום שלאחר הניתוח ואחריות על הטיפול

 

להבדיל מטיפול עשרת אלפיים במוסך (שגם לו יש אחריות בדרך כלל), כאן מדובר בטיפול המבוצע בגופכם, ומטבע הדברים, ככל ויהיה סיבוך בניתוח או שהוא יבוצע שלא לשביעות רצונכם, תרגישו זאת "על בשרכם". לכן, כדאי לסכם ולקבוע מראש ובכתב עם הרופא כי תהיו זכאים לקבל במהלך תקופה מסוימת לאחר הניתוח (מומלץ לתקופה המקסימאלית שניתן ולפחות כשנה) – ניתוח או טיפול משלים לצורך תיקון מצבכם ללא תשלום, או לצורך סילוק צלקות שנותרו כתוצאה מהניתוח.

 

יצוין, כי אחריותו וחובתו של הרופא המנתח, לא תמה עם ביצוע הניתוח. לאחר הניתוח, על הרופא לתת לכם הוראות מפורשות (מומלץ בכתב) על אופן התנהלותכם בימים שלאחר הניתוח, לתת לכם תרופות מתאימות, ולבצע מעקב ובדיקות על מצבכם.

 

במקרים של רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים – חשוב שיהיה לכם את כל המסמכים

 

כמובן שהתקווה הגדולה היא שהניתוח יעבור בשלום ובהצלחה רבה ושלא תזקקו למסמכים כלשהם הקשורים אליו בעתיד. יחד עם זאת, מומלץ בחום לשמור את מלוא המסמכים הקשורים לניתוח שבוצע לכם, כגון: תיעוד של כל המידע שנמסר לכם, הפניות של בדיקות שנדרשתם לבצע על-ידי הרופא לפני הניתוח, גיליון הניתוח עצמו, תמונות שלכם לפני הניתוח, ומסמכים המעידים על המעקב שבוצע לכם לפני ואחרי הניתוח על-ידי הרופא, שמא יום יבוא ותזדקקו למסמכים אלה.

 

אין באמור במאמר זה, כדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי

מעוניינים לקבל מידע נוסף?