דף הבית
מאמרים
עיכוב טיסה

עיכוב טיסה

משרדנו בעל ניסיון רב בייצוג נוסעים כנגד חברות תעופה לצורך קבלת פיצוי בגין עיכוב טיסה, הן מכוח החוק הישראלי והן מכוח התקנות האירופיות.

במרבית המקרים של עיכוב טיסה של מעל 8 שעות, זכאים הנוסעים לקבל פיצוי מחברת התעופה מכוח החוק בישראל. בנוסף , ישנם מקרים בהם יהיו זכאים נוסעים לקבל פיצוי בגין עיכוב בטיסה מעל 3 שעות מכוח התקנות האירופיות.

ליצירת קשר עם משרדנו:

  מסע של 14 שעות עיכוב טיסה – הסתיים בפיצוי מזערי

  במסגרת פסק דין שניתן על-ידי בית משפט לתביעות קטנות בתל אביב, נדונה תביעה שהגישו זוג נוסעים כנגד חברת התעופה הפורטוגלית TAP.

  במסגרת התביעה ביקשו הנוסעים לקבל פיצויים בעקבות נזקים שנגרמו להם לטענתם בעקבות עיכוב טיסה וביטול טיסה שהוזמנה על-ידם, זאת לאחר שטיסת ההמשך לפורטוגל בוטלה מבלי שנמסרה להם כל הודעה על כך ואף טיסה חלופית אליה הועברו נדחתה ולאחר מכן בוטלה, דבר שגרם להם להיות 14 שעות בדרכים.

  אולם בית המשפט קבע כי שתי הטיסות בוטלו בשל נסיבות שלא היו בשליטת חברת התעופה באופן הפוטר אותה מלשלם פיצוי על עיכוב בטיסה, וחייב את חברת התעופה לשלם לנוסעים פיצוי מזערי.

   

  טענות הנוסעים

  במסגרת התביעה שהגישו הנוסעים נטען כי הם רכשו כרטיסים לטיסות שהפעילה חברת התעופה במהלך חודש מרץ 2018 מישראל לפורטוגל וחזרה, כאשר טיסת ההלוך כללה טיסה מתל אביב לז'נבה, וטיסת המשך מז'נבה לפורטו.

   

  אולם לטענתם, במועד טיסתם הם הגיעו לשדה התעופה בן-גוריון, אך שם נודע להם כי טיסת ההמשך שלהם מז'נבה לפורטו בוטלה מבלי שהם קיבלו הודעה מראש על כך, וכתוצאה מכך הם הועברו לטיסת חלופית שהמריאה רק למחרת, ושכללה גם עצירת ביניים נוספת מליסבון לפורטו.

   

  לטענת הנוסעים, יום למחרת הם עלו על טיסתם החלופית מז'נבה לליסבון במתוכנן, אולם כאשר הם היו בטיסת ההמשך הנוספת שלהם מליסבון לפורטו נמסר להם כי יש עיכוב טיסה, ולאחר מכן נמסר להם כי לא ניתן לנחות בשדה התעופה בפורטו בשל תנאי מזג אוויר והמטוס שב לליסבון.

   

  בהמשך נחתו בשדה התעופה בליסבון, שם נמסר להם כי בימים הקרובים לא צפויות להתקיים טיסות מליסבון לפורטו ולכן הם נאלצו לנסוע באוטובוס שארגנה חברת התעופה.

   

  בנוסף טענו הנוסעים, כי כאשר הם שבו לליסבון לקראת נסיעתם באוטובוס לפורטו, הם גילו שהמזוודה שהם שלחו עם חברת התעופה נרטבה לחלוטין ולא היה אפשרות לעשות בה שימוש, לכן הם נאלצו לרכוש ביגוד וציוד חלופי מכספם.

   

  לאור נסיבות אלה ביקשו הנוסעים לקבל במסגרת תביעתם פיצוי על איחור בטיסה בסך של 11,720 ₪, סכום זה כלל בין היתר פיצוי בגין ביטול הטיסה המקורית, והחזר בגין הפסד של לילה במלון בפורטו שהפסידו בשל עיכוב טיסה וביטול טיסת ההמשך המקורית שלהם ובעקבות הגעתם לפורטו באיחור רב.

   

  טענות חברת התעופה

  מנגד טענה חברת התעופה הפורטוגלית בין היתר, כי זוג הנוסעים לא זכאי לקבל ממנה פיצוי ולא חלה עליה כל אחריות, מאחר והחוק הישראלי – חוק שירותי תעופה כלל לא חל במקרה זה, משום שמדובר בטיסות שלא המריאו או נחתו בישראל, שכן טיסת ההמשך המקורית שבוטלה הייתה מז'נבה לפורטו, ואף הטיסות החלופית היו מז'נבה לליסבון ומליסבון לז'נבה.

   

  עוד טענה חברת התעופה כי הנסיבות שגרמו לביטול הטיסות לא היו בשליטתה, מאחר וטיסת ההמשך המקורית של הנוסעים מז'נבה לפורטו בוטלה עקב שביתת בקרת תנועה אווירית שהייתה באותה תקופה בצרפת ולכן היא לא יכולה הייתה למנוע את ביטול הטיסה, ובנוסף טיסתם החלופית של הנוסעים מליסבון לפורטו בוטלה בשל תנאי מזג אויר קשים.

   

  החלטת בית המשפט

  הרשמת הבכירה חן מאירוביץ מבית משפט לתביעות קטנות בתל אביב, דנה בטענות הצדדים והחליטה לקבל את התביעה באופן חלקי בלבד, תוך שחייבה את חברת התעופה לשלם לזוג הנוסעים תשלום בסך של 2,995 ₪ ובתוספת הוצאות משפט בסף של 1,000 ₪.

   

  ראשית קבעה הרשמת, כי מאחר ונקודת המוצא של הנוסעים הייתה בישראל, טיסה זו כפופה להוראות חוק טיבי, גם היא כללה עצירת ביניים באירופה וגם אם ביטול הטיסה אירע במדינה אחרת.

   

  יחד עם זאת, בנוגע לבקשת הנוסעים לקבל פיצוי בעקבות ביטול טיסת ההמשך המקורית מז'נבה לפורטו, החליטה הרשמת לדחות את בקשתם, לאחר שקבעה כי הוכח בפניה שטיסה זו אכן בוטלה בשל שביתה מטעם בקרת התנועה האווירית שהתרחשה בצרפת ושבעקבותיה בוטלו טיסות באזורים קרובים ובהם גם פורטוגל, ולכן קבעה כי מדובר בנסיבות שלא היו בשליטת חברת התעופה ובאופן הפוטר אותה על פי הוראות חוק שירותי תעופה משלם לנוסעים פיצוי.

   

  בנוגע לטיסה החלופית שבוטלה גם היא, קבעה הרשמת כי גם בנוגע אליה הנוסעים אינם זכאים לקבל פיצוי מחברת התעופה, מאחר והיא בוטלה עקב תנאי מזג אויר קשים.

   

  באשר לטענות הנוסעים בנוגע למזוודה שנהרסה להם, קבעה הרשמת כי הם זכאים לקבל מחברת התעופה תשלום בסך של 955 ₪ בהתאם לקבלות שהציגו בפניה הנוסעים עבור רכישת ציוד חלופי שרכשו עקב הנזק שנגרם למזוודה.

   

  בנוסף החליטה הרשמת לחייב את חברת התעופה לשלם לנוסעים פיצוי בגין עגמת נפש בסך של 2,000 ₪ לנוכח התנהלותה של חברת התעופה, ומאחר והותירה את הנוסעים בדרכים למשך כ-14 שעות.

   

  אין באמור לעיל בכדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי.

  מעוניינים לקבל מידע נוסף?