דף הבית
מאמרים אורחים
מה זה דיני נזיקין ואילו נושאים כלולים בו?

מה זה דיני נזיקין ואילו נושאים כלולים בו?

 

דיני נזיקין הנו מונח נפוץ מאוד במשפט הישראלי, ומכיל בתוכו נושאים רבים וכולל למעשה כל עוולה שיכולה להסב נזק לאזרח, מסביר עו"ד אהוד פאי. להבדיל מהמשפט הפלילי בו מי שמגיש כתב אישום הוא המדינה והוא נועד בעיקר להרתיע אנשים מפני ביצוע עבירות באמצעות ענישה, ולרוב בהליכים אלה הסכום הכספי שנפסק לטובת נפגע עבירה בגין הנזק שנגרם לו הוא נמוך ואינו משקף את הנזק שנגרם לו בפועל.

 

לעומת זאת, דיני הנזיקין הוא תחום מהמשפט האזרחי ובו אזרח נוקט בהליך משפטי נגד אזרח אחר בגין עוולה שנגרמה לו, ובהליך זה יכול האזרח שתבע (ככל והוא הצליח להוכיח את תביעתו ואת האחריות של הפוגע), לקבל פיצויים המשקפים את הנזק שנגרם לו בפועל.

אילו תחומים דיני הנזיקין כוללים?

 

תאונות דרכים ותאונות עבודה

 

תאונות הן ללא ספק תת התחום בדיני הנזיקין בו מוגשות מרבית התביעות על-ידי עורך דין לתאונות עבודה או עורך דין תאונות דרכים. תחום תאונות הדרכים נחשב יחסית נוח מבחינה משפטית, מאחר והנפגע לא נדרש להוכיח אחריות לנזק הפיזי שנגרם לו (להבדיל מנזק רכוש), מכיוון שקיימת אחריות מוחלטת מכוח חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים לפצות אותו בגין הנזק שנגרם לו עקב תאונות הדרכים.

 

לעומת זאת תאונת עבודה (שלא קשורות לתאונות דרכים), כגון פועל שנפל מסולם או טבח שנחתך, לרוב יותר מורכבות מאחר ונדרש להוכיח בהן רשלנות של המעסיק להתרחשותן בהתאם לפקודת הנזיקין, ורק אם מצליחים להוכיח את רשלנותו, נדרש להוכיח את הנזק שנגרם לנפגע ואת הקשר בין רשלנותו של המעסיק לבין הנזק שנגרם.

 

לחצו כאן למאמר על תביעות ביטוח

 

 

רשלנות רפואית

 

מדובר בתחום מרכזי נוסף במסגרת דיני הנזיקין, הכולל גם הוא עשרות תתי תחומים, כגון רשלנות רפואית בניתוח, ברפואת ברפואת משפחה, רשלנות רפואית באבחון סרטן, רשלנות רפואית ברפואת עיניים או שיניים, רשלנות רפואית בטיפולי אסתטיקה וכיו"ב. יחד עם זאת, תחום זה נחשב למאתגר במיוחד, שכן במסגרת תביעות רשלנות רפואית על הנפגע להוכיח באמצעות חוות דעת של מומחים כי הטיפול הרפואי שהוענק לו חרג מגדר הנורמה ומהאופן שהרופא הסביר היה מעניק אותו.

 

 

לשון הרע והוצאת דיבה

 

גם תביעת לשון הרע נמצאת תחת התחום של דיני הנזיקין. כיום מוגשות תביעות רבות בתחום לשון הרע והוצאת דיבה, במיוחד על רקע השמצות ושיימינג ברשתות החברתיות.

 

ההבדל המרכזי בתחום של לשון הרע לבין תביעות של רשלנות רפואית או תאונות דרכים, הוא שהנפגע מפרסום לשון הרע אינו נדרש להוכיח נזק על מנת לקבל פיצוי בגין הפרסום שפורסם כלפיו. מדובר במונח "פיצוי ללא הוכחת נזק" הקבוע במסגרת חוק לשון הרע.

 

שכן, לעתים הנזק שנגרם לנפגע מפרסום לשון הרע הוא לאו דווקא ממוני מסביר עורך דין לשון הרע אהוד פאי, ויכול להיות גם נזק לא ממוני כלומר עלבון, השפלה ועגמת נפש, שקיים לנפגע קושי להוכיח אותו באופן מוחשי להבדיל מנזק כספי. לכן, בית המשפט בוחן פרסום מסוים על פי אמות מידה אובייקטיביות, כלומר האם פרסום מסוים היה גורם להשפלה ולביזוי לאדם הסביר.

 

עורכי דין בתחום דיני הנזיקין

 

מאחר ותחום דיני הנזיקין מהווה התחום המרכזי ביותר בעולם המשפט ובמסגרתו מוגשות מדי שנה אלפי תביעות, קיימים ברחבי ישראל אלפי עורכי דין העוסקים בו. לכן, אם אירע לכם לדוגמה תאונת דרכים באזור השרון, תוכלו לאתר בקלות עורך דין נזיקין בהוד השרון או בסביבה על מנת שיוכל לייצג אתכם בתביעתם.

 

מעוניינים לקבל מידע נוסף?