דף הבית
מאמרים אורחים
ביטוח רכב: הכל על זכויות המבוטח

ביטוח רכב: הכל על זכויות המבוטח

לכולנו יש ביטוח חובה ברכב, ולרבים מאיתנו יש גם ביטוחים נוספים כמו ביטוח רכב מקיף, ביטוח צד ג' וביטוחים נוספים.

מה שלא לכולנו יש זה מושג בנוגע לביטוחים האלו – מה בעצם הזכויות שלנו בכל הקשור לביטוח רכב? מה אנחנו מקבלים? מה קורה אחרי תאונה ואיך ניגשים לתביעות ביטוח?

 

מה שעוד לא כולם יודעים הוא שישנן זכויות יסוד שמעוגנות בחוק, החלות על כל פוליסות הביטוח באשר הן, וזה לא משנה היכן עשיתם ביטוח חובה או ביטוח רכב.

הזכויות האלו הן הזכות לבחור שמאי רכב, הזכות לבחור מוסך והזכות לפיצויים. אנחנו פה כדי להסביר את הזכויות האלו לעומק, כך שתבינו כל מה שצריך לדעת על זכויות המבוטח הבסיסיות בביטוח רכב!

 

פציעה בתאונת דרכים

ביטוח חובה לרכב מטרתו להגן עלינו כנהגים ונוסעים, ולא על הרכב עצמו. חוק פיצויי לנפגעי תאונות דרכים קובע כי כל אדם שנפצע בתאונת דרכים זכאי לפיצוי, וזה לא משנה אם הוא אשם או לא אשם בתאונה.

הפיצויים מגיעים מנזקים גופניים וכן על הפסד שכר עבודה, הוצאות רפואיות, החזר הוצאות משפטיות, הוצאות לדיור מותאם וכדומה, כמובן כתלות ברמת הפציעה.

ברוב המקרים מומלץ להיעזר בעורך דין כדי לממש את מלוא הזכויות המגיעות לכם. לפי החוק, שכר טרחה של עורך דין מוגבל בהתאם להכרעת הדין.

בחירת שמאי רכב

במידה ועברתם תאונה ונגרם נזק לרכב, וכן יש לכם ביטוח רכב, יש לכם הזכות לבחור שמאי מטעמכם, או לקבל את השמאי של חברת הביטוח.

התהליך הוא כזה: עליכם להודיע מיידית לחברת הביטוח, שתשלח שמאי רכב מטעמה.

שמאי הרכב יבצע הערכת נזקים, ויעביר דו"ח שמאות לחברת הביטוח ולמבוטח. במידה ואינכם מקבלים את הערכת השמאי, אתם רשאים לערער על ההערכה ולקחת שמאי מטעמכם, שיגיש דוח לחברת הביטוח.

במידה והדוח הנגדי מאושר על ידי חברת הביטוח, ניתן להמשיך לתיקונים. במידה והוא לא מתקבל, יש לפתוח בהליך ערעור למשרד התחבורה, ושמאי מכריע יכריע בין שתי ההערכות.

 

בחירת מוסך רכב

אחת מזכויות הבסיס של ביטוח רב המעוגנות בחוק ונחשבות זכויות יסוד היא הזכות של המבוטח לבחור מוסך. לכן, בתום תהליך השמאות לאחר התאונה, תוכלו למסור את הרכב למוסך לפי בחירתכם.

במקרה כזה, יהיה עליכם לשלם בעצמכם למוסך, ולאחר מכן להגיש קבלות ולקבל החזר. אופציה אחרת היא לקבל את המלצתה של חברת הביטוח בנוגע למוסך מטעמה – במקרה כזה, הוצאות התיקון ישולמו באופן ישיר על ידי חברת הביטוח. בשתי האופציות תנוכה ההשתתפות העצמית.

 

זכויות סטנדרטיות נוספות

כמו שכבר אמרנו, הזכויות הנ"ל הן זכויות המעוגנות בחוק, ולכן אין עליהן עוררין. ישנן זכויות סטנדרטיות נוספות – הנוגעות, למשל, לשירותי גרירה, מקרי גניבה, החלפת שמשות ופנסים וכדומה – שניתן למצוא במרבית פוליסות הביטוח, אך הן עשויות להשתנות מעט מחברה לחברה.

 

אין באמור לעיל בכדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי

מעוניינים לקבל מידע נוסף?